پیت ماس

پیت ماس
امتیاز کاربران :3.9 از5
3.9/5

نمایندگی فروش انواع پیت ماس یا خزه پوده زار، پیت ماس سفید، جایگزین پیت ماس، طرز تهیه، لطفا جهت استعلام قیمت خرید، سفارش، مشاوره تماس حاصل فرمایید.

پیت ماس چیست؟

پیت ماس مواد فیبری مرده هستند و زمانی تشکیل می شوند که خزه یا ماس (moss)و موجودات زنده دیگر مرده و در باتلاق های توربی طی چندهزار سال تجزیه می شوند. در واقع معنی لغوی عبار پیت ماس ، خزه تورب است. پیت ماس در واقع لاشه نوعی خزه است که آن را خزه تورب یا خزه پوده زار و به انگیسی اسفاگنوم (sphagnum) می نامند.

این گیاه جزو گیاهان ابتدایی بوده و متعلق به خانواده بریفایت ها  (bryophytes) می باشد

خزه تورب بدون بذر و گل بوده و از طریق هاگ تولید مثل می کند. علت نامگذاری آن رویش این گیاه در خاک های تورب دار که در واقع همان ذغال سنگ نارس است می باشد. این خزه ها در محیط های مرطوب و سایه ای رشد می کنند و وقتی که خزه ها شروع به تجزیه کنند این زمین های مرطوب به بوته های پیت ماس تبدیل می گردند. شرایط مرطوب،سرد و اکسیژن بدین معنی است که حضور باکتری ها کاهش می یابد و رشد گیاه بیشتر از میزان تجزیه آن است. آن میزان از برداشت از سطح زمین ها می باشد و حاوی خزه های تازه تر است ماس تورب  (sphagnum moss)و آن میزان که از سطوح زیرین برداشت میشود پیت ماس نامیده می شود.

خزه پوده زار

انواع پیت ماس

پیت ماس قادر به نگهداری آب و مواد غذایی بوده و به طور کلی در انواع پیت سفید و پیت سیاه و قهواه ای ارئه می شوند و بسته به نوع گیاه مورد نظر، به کار برده می شوند. شایان ذکر است پیت سفید به رنگ سفید نبوده و به رنگ قهوه ای می باشد. همچنین پیت ماس سفید میزان بروز بیماری را در گیاه به دلیل دارا بودن تریکودرما و استرپتومایسس بسیار کاهش خواهد داد. از طرفی منافذ نگه داری هوا در پیت ماس سفید گنجایش بیشتری دارند. در پیت ماس سیاه میزان مواد آلی بیشتر و درجه پوسیدگی بالاتر می باشد. از این رو ظرفیت جذب آب در خاک پیت ماس سیاه به مراتب از قهوه ای بیشتر بوده که سبب افزایش عمر آن ها می شود.

انواع پیت ماس

مصارف پیت ماس

مصارف عمومی باغبانی،گلخانه ای و پروش گل کاربرد دارد. درحال حاضر بیشتر تولیدکنندگان این ماده، در کنار مواد تشکیل دهنده پایه و اصلی از مقادیری نیترات پتاسیم و کلسیم برای غنی شدن بیشتر و تبدیل آن به نوعی کود بهره می گیرند. از نشانه های کیفیت و کمیت عناصر تشکلی دهنده آن و مقادیر نسبی آن و دیگری ریز بودن دانه های آن می باشد. در ایرن رنگ تیره این ماده بیشتر مقبولیت دارد.

عملکرد پیت ماس
  • افزایش ماده آلی خاک : درصد ماده آلی در پیت ماس بالاست و باعث بهبود ساختمان خاک می گردد
  • نگهداری رطوبت : پیت ماس قادر است تا 20 برابر وزن خشک خودش آب نگه دارد وبه تدریج آن را در اختیار گیاه قرار دهد
  • هواگیری خاک های سنگین : استفاده از پیت ماس در خاک های سنگین و رسی به نرم وسست شدن خاک و رشد بهتر ریشه کمک می کند
  • به هم پیوستگی خاک های سبک و شنی
  • نگهداری کود و جلوگیری از آب شویی آن
  • حفاظت از خاک در برابر فرسایش
1111 min

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ما

تجهیزات گلخانه ای بِریار، بابیش از یک دهه تجربه در تأمین و تولید انواع تجهیزات و ملزومات گلخانه ای با بالاترین کیفیت از شرکت های ایرانی و اروپایی مطرح در بازار ، در راستای ارائه انتقال دانش فنی نوین،ایجاد ارزش افزوده ، سودآوری ،ارتقاء امنیت تولید، جهت افزایش بهره وری در بخش گلخانه های کشور در کنار شما خواهد بود .

تماس باما

آدرس ایمیل : beryarfarms@gmail.com

شعبه یک : تهران، صفادشت

شعبه دو : کرج، هشتگرد

شماره تلفن 1 : 09106738744

شماره تلفن 2 : 09981676308